Turqi, zbulohet një rrugë romake 2.000 vjeçare

Në Turqinë juglindore është zbuluar një rrugë 2.000 vjeçare nga periudha romake, raporton Anadolu Agency (AA).

Momentalisht, gërmimi për ta zbuluar po kryhet në Amida Hoyuk, e njohur si zemra e provincës Diyarbakir.

Amida Hoyuk ishte atdheu i shumë civilizimeve të tilla si Hurri-Mitannis, Urartianët, Asirianët, Medët, Persët, Tigran Mbretëria e Madhe, Romakët, Sassanidët, Bizantinët, Umajadët, Abasidët, Safavidët, dinastia Ayyubid, Marvanidët, Selxhukët, Osmanët dhe Artukidët .

Profesori Irfan Yildiz nga Universiteti Dicle po drejton gërmimin në mes të masave të rrepta kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

“Të dhëna shumë interesante vazhdojnë të vijnë nga ana perëndimore e grumbullit të gurëve që gërmuam. Struktura e rrugëve e periudhës ka filluar të shfaqet”, tha ai.

Gjatë një viti, Yildiz theksoi se presin të zbulojnë shumë artefakte historike në gërmimet e tyre.

Yildiz tha se deri në vitin 2022 turistët duke përdorur rrugën Romake do të jenë në gjendje të vizitojnë rajonin historik Ickale dhe të jenë në gjendje të shohin rrugë nga periudhat Romake, Osmane dhe Republikane... .

Ngjarja paraprake

Si të flasim me fëmijët për divorcin?

Ngjarja e ardhëshme

Diaz-Canel zëvendëson Castro-n në krye të Partisë Komuniste të Kubës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian