Turqi, sekuestrohen 5.700 litra alkool të falsifikuar

Forcat turke të sigurisë sot konfiskuan pothuajse 5.700 litra alkool të falsifikuar në të gjithë vendin, raporton Anadolu Agency (AA).

Ekipet e policisë sekuestruan 2.730 litra alkool të falsifikuar në provincën jugore Hatay dhe 1.060 litra pije alkoolike të falsifikuara në provincën Giresun të Detit të Zi, theksuan burime të sigurisë.

Xhandarmëria në provincën lindore Elazig sekuestroi 1.050 litra verë të falsifikuar. Ndaras, xhandarmëria në provincën qendrore Corum konfiskoi 842 litra alkool të falsifikuar, tha guvernatori në një deklaratë.

Sipas burimeve gjyqësore, dy të dyshuar u mbajtën në paraburgim në provincën qendrore të Konyas për lidhje të dyshuara me një valë helmimi nga alkooli.

Së paku 80 persona që nga 9 tetori kanë vdekur nga helmimi me alkool në Turqi, sipas të dhënave të përpiluara nga AA.

Alkooli i falsifikuar bëhet duke përdorur alkool metil me kosto të ulët në vend të alkoolit etilik, i cili shkakton dëm serioz për shëndetin e njeriut dhe madje edhe vdekje.

Pijet alkoolike të prodhuara në mënyrë të paligjshme shpesh lidhen me metanol, i cili mund të shkaktojë verbëri të përhershme, shqetësime metabolike dhe vdekje... .

Ngjarja paraprake

Boki 13 lirohet nga paraburgimi

Ngjarja e ardhëshme

Këshillat që ju ndihmojnë të ndiheni më të lumtur kur përdorni mediat sociale

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian