Turqi, arrestohen 6 të dyshuar për rrëmbimin e një fëmije nga PKK

Të paktën 6 të dyshuar janë arrestuar në juglindje të Turqisë lidhur me rrëmbimin e një fëmije nga ana e grupit terrorist të PKK-së, bëri të ditur sot një burim i sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pesë vjet më parë, një adoleshent u rrëmbye nga grupi terrorist dhe u detyrua të bashkohej me radhët e tyre. Ai kohët e fundit iu dorëzua forcave turke, tha burimi.

Prokurorët në provincën juglindore Diyarbakir filluan një hetim në rrjetin i cili komplotoi rrëmbimin, tha burimi.

Bazuar në rrëfimet e terroristit të dorëzuar, adresat e të dyshuarve u bastisën dhe një i dyshuar tjetër u ndalua.

Operacioni vazhdon për kapjen e një të dyshuari të arratisur, i identifikuar vetëm nga inicialet T.D.

Në Turqi, shkelësit që janë të lidhur me grupe terroriste dhe dorëzohen kanë të drejtë për ulje të mundshme të dënimit sipas ligjit të pendimit... .

Ngjarja paraprake

Zaev: Nuk përjashtohet mundësia për “lockdown” ose orë policore

Ngjarja e ardhëshme

George Clooney: Amal më plotëson

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian