Turqi, arrestohen 12 të dyshuar për lidhje me PKK-në

Forcat turke të sigurisë arrestuan 12 të dyshuar për lidhjet e tyre me organizatën terroriste PKK në provincën lindore Diyarbakır, transmeton Anadolu Agency (AA).

Arrestimet u kryen pasi prokurorët shqyrtuan dokumentet e sekuestruara në operacionet e mëparshme dhe lëshuan urdhër për arrestimin e 19 të dyshuarve. 

Një operacion i mbështetur nga ajri u krye në 26 adresa për të arrestuar të dyshuarit. Armë, municione dhe materiale të ndryshme u sekuestruan në shtëpitë dhe vendet e tyre të punës. 

Operacionet për arrestimin e shtatë të dyshuarve të mbetur janë në vijim.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK e renditur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Bastisjet ishin pjesë e operacionit “Yıldırım-7”, i cili gjithashtu përqendrohet në narko-terrorizëm. Operacioni u nis më 26 gusht dhe synon të eliminojë plotësisht grupin terrorist PKK dhe të neutralizojë të gjithë terroristët që fshihen në rajon... .

Ngjarja paraprake

Kjo ngjan në Kosovë, u akuzua se rrahu punëtorin, rrëfehet futbollisti: Nuk është faji im

Ngjarja e ardhëshme

Në Londër luhen “ATP Finals”

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian