Turqi, 6 ushtarë të dyshuar si anëtarë të FETO-s u sollën nga Qiproja Turke

Në një operacion kundër Organizatës terroriste FETO në Republikën Turke të Qipros së Veriut (TRNC) u kapën 6 ushtarë aktivë të dyshuar për strukturim në Forcat e Armatosura Turke dhe u dërguan në një gjykatë në Stamboll, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas urdhrit të prokurorisë turke, operacioni filloi në 60 provinca të Turqisë dhe në TRNC ku edhe u kapën 6 ushtarët e dyshuar të cilët u dërguan me avion në Stamboll.

Pas procedurave të Drejtorisë së Sigurisë në aeroport, të dyshuarit fillimisht u dërguan për kontrolle mjekësorë dhe më pas në gjykatë për të dhënë deklaratë.

Organizata terroriste FETO është përgjegjëse për tentimin e përgjakshëm të grusht shtetit në Turqi në natën e 15 korrikut të vitit 2016, ku u martirizuan 251 persona dhe rreth 2.200 mbetën të plagosur... .

Ngjarja paraprake

Dortmund para sfidës së vështirë

Ngjarja e ardhëshme

Junior Firpo ka refuzuar transferimin te Milani

të fundit nga