Türkiye shpëton 125 emigrantë të parregullt në Detin Egje

Türkiye ka shpëtuar 125 migrantë të parregullt në Detin Egje pasi ata u shtynë ilegalisht në ujërat territoriale turke nga autoritetet greke, tha sot Roja Bregdetare Turke, transmeton Anadolu.

Njësitë e rojës bregdetare vunë re grupe emigrantësh të parregullt në gomone në brigjet e rretheve Dikili dhe Menderes të provincës perëndimore të Izmirit dhe i shpëtuan nga deti.

Emigrantët u dërguan në zyrat e migracionit për procedura të rregullta.

Türkiye dhe grupet globale të të drejtave kanë dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë për të shtyrë mbrapa azilkërkuesit, duke thënë se kjo shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e migrantëve të cenueshëm, duke përfshirë gratë dhe fëmijët.

Türkiye ka qenë një pikë kyç tranziti për migrantët e parregullt që duan të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.

Story i mëparshëm

Suedia dërgon automjete luftarake në Ukrainë që shpëtojnë jetë

Story i radhës

Rusia: Ukraina tentoi sulm me dron në Moskë

Të fundit nga