Türkiye neutralizon një terroriste të lartë të PKK-së në veri të Sirisë

Agjencia Kombëtare e Inteligjencës e Türkiyes (MIT) “neutralizoi” një terroriste të lartë të PKK-së në veri të Sirisë, thanë burime të sigurisë, transmeton Anadolu.

Agjencia e inteligjencës neutralizoi terroristen Hicran Icuz, me emrin e koduar Vejin Jiyan, në një operacion në provincën Al-Hasakah, thanë burimet në kushte anonimiteti.

Autoritetet turke përdorin termin “neutralizim” për të nënkuptuar se terroristët në fjalë janë dorëzuar, vrarë ose kapur.

Megjithatë, grupi terrorist PKK ka shpërndarë informacion të rremë përmes disa mediave, duke pretenduar se Icuz ka vdekur në një aksident.

Icuz, e cila iu bashkua krahut rural të grupit në vitin 2016, mori trajnim ideologjik dhe të armatosur.

Ajo gjithashtu ka mësuar fëmijë dhe adoleshentë sirianë që i ishin bashkuar grupit terrorist se si të përdornin armë dhe municione.

Anëtarja terroriste kryente aktivitete, veçanërisht në strukturat e armatosura të grave dhe rinisë të organizatës, dhe ishte ndër komplotueset e sulmeve dhe aktiviteteve të llojit të atentatit, veçanërisht kundër forcave turke të sigurisë në rajonet kufitare.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiyes, PKK – e listuar si organizatë terroriste nga Türkiye, SHBA-ja dhe BE-ja – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e afro 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

Story i mëparshëm

VMRO: LSDM po humb deputetë – ndryshime kushtetuese s’do të ketë!

Story i radhës

QMK: Nuk ka zjarre aktive në Maqedoni

Të fundit nga