Turistja i kthen objektet e vjedhura në Pompei, beson se po e “mallkonin”

Një grua kanadeze ka kthyer pesë objekte që i kishte marrë nga Pompei në vitin 2005, duke thënë se e kanë pllakosur me fat të keq.

Gruaja, e identifikuar vetëm si Nicole, dërgoi dy pllaka të bardha mozaiku, dy copë vazo amforash dhe një copë muri qeramike në Parkun Arkeologjik të Pompeit, së bashku me një letër që shpjegon vendimin e saj, raporton CNN.

“Doja të kisha një pjesë të historisë që nuk mund të blihej”, shkroi gruaja, e cila tha se ishte “e re dhe memece” në atë kohë.

Që kur u kthye në Kanada, ajo tha, ajo kishte pësuar dy periudha të kancerit të gjirit, duke rezultuar në një mastektomi të dyfishtë dhe familja e saj ka qenë gjithashtu në telashe financiare.

Gruaja tregoi se si i kishte dhënë një pllakë tjetër një shoqeje dhe i tregoi asaj rreth vendimit për t’i dërguar objektet e saj prapa, por ajo tha se nuk e di nëse shoqja do t’i kthejë të sajat.

Pompei është një nga vendet më të famshme historike në botë dhe arkeologët vazhdojnë të punojnë për mbetjet.

Në shkurt, “Shtëpia e të dashuruarve” u rihap për herë të parë në 40 vjet pas një projekti restaurimi.

Ndërtesa, një nga vendet më të njohura të Pompeit, u mbyll për vizitorët në vitin 1980 pasi pësoi dëme shkaku i një tërmeti, por tani është rihapur si pjesë e projektit Pompei i Madh, i cili nisi në vitin 2014 me qëllim të mbrojtjes së qytetit antik.

Ngjarja paraprake

Traore ‘zhgënjen’ Liverpoolin dhe Barcelonën

Ngjarja e ardhëshme

​SHKK ndalon përkohësisht vizitat familjare te të burgosurit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian