Trupat ruse të stacionuara në Bjellorusi për të filluar stërvitjet ushtarake

 Trupat ruse që u zhvendosën në Bjellorusi në tetor për t’u bërë pjesë e një formacioni rajonal do të kryejnë stërvitje taktike të batalionit, ka raportuar agjencia ruse e lajmeve Interfax.

“Vlerësimi përfundimtar i aftësisë luftarake dhe gatishmërisë luftarake të njësive do të jepet nga komanda në fazën përfundimtare të koordinimit – pasi të jenë kryer stërvitjet taktike të batalionit,” tha Interfax, duke cituar një deklaratë nga ministria ruse e mbrojtjes.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kur dhe ku do të zhvillohen stërvitjet në Bjellorusi. Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë tha në tetor se 9,000 trupa ruse po lëviznin në vend si pjesë e një “grupimi rajonal” të forcave për të mbrojtur kufijtë e saj.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përse nuk na zë gjumi nëse nuk jemi në shtëpinë tonë?

Story i radhës

Syze me shkrimin “Rama ik”, Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi festojnë ndryshe me të rinjtë e LRI

Të fundit nga

Messi apo Maradona?

Si mysafir i DAZN, zv. presidenti i Interit, Javier Zanetti foli për shumë tema, duke përfshirë

AlbanianMacedonianEnglish