Trump reagon ndaj protestave: Ju lutemi mbështesni Policinë e Capitolit dhe zbatimin e ligjit

Presidenti Trump i ka nxitur protestuesit të mbështesin policinë dhe zbatimin e ligjit përmes një postimi në Twitter këtë pasdite ndërsa ata shkelin Capitolin e SHBA-së, shkruan Gazeta Sinjali.

Më herët gjatë ditës, Trump inkurajoi mbështetësit e tij për të protestuar në Capitolin e SHBA-së në orët para se të prishej ndërtesa.

Pavarësisht premtimit se do të bashkohej me ta, Trump u tërhoq në Shtëpinë e Bardhë me veturën e tij dhe pa në televizion ndërsa dhuna shpalosej në Capitol Hill.

“Ne do të ecim poshtë në Capitol. Dhe ne do t’i gëzojmë senatorëve tanë të guximshëm dhe kongresmenëve dhe grave. Dhe ne ndoshta nuk do të jemi duke brohoritur, aq shumë për disa prej tyre, sepse kurrë nuk do të ktheni vendin tonë me dobësi, duhet të tregosh forcë dhe duhet të jesh i fortë”, tha ai në tubimin e tij në Ellipse.

Ndërsa po përfundonte, Trump përsëri pretendoi se do të bashkohej me mbështetësit e tij ndërsa marshuan për në Kapitol.

“Ne do të ecim nëpër Avenue të Pensilvanisë”, tha ai.

Për më shumë se 40 minuta, Shtëpia e Bardhë ka refuzuar të komentojë mbi kaosin që po zhvillohet duke përfshirë mbështetësit e Trump në Capitol Hill, të cilët tani kanë shkelur zonën ku ndodhet aktualisht Zëvendës Presidenti Mike Pence.

Pavarësisht kërkesave të përsëritura, zëdhënësi i Trump nuk ka pranuar të thotë asgjë ose të japë ndonjë mesazh nga Presidenti për atë që po ndodh.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Rrugët në Nerez të Mesëm si në mesjetë, banorët kërkojnë zgjidhje nga institucionet

Ngjarja e ardhëshme

12 viktima dhe 622 raste të reja me Kovid në vend, 1 689 të shëruar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian