Trump, padi zgjedhore në Arizona

Ekipi i presidentit republikan Donald Trump tha të shtunën se kishte ngritur padi në Arizona, në të cilën pretendon se qarku më i populluar i këtij shteti jugperëndimor skualifikoi në mënyrë të gabuar një numër votash të hedhura ditën e zgjedhjeve nga disa votues.

Në padinë, e ngritur në Gjykatën e Lartë shtetërore të Qarkut Marikopa, thuhet se punonjësit e zgjedhjeve u kishin thënë disa votuesve të shtypnin një buton, pasi një makinë kishte zbuluar një votë të tepërt.

Paditësit thonë se ditën e zgjedhjeve janë përdorur makineri të reja votimi dhe se ato vota mund të kenë qenë “përcaktuese” në rezultatin e garës Trump-Biden, i cili u shpall fitues të shtunën nga rrjetet e mëdha televizive.

Biden kryeson me 0.65%, ose pak më shumë se me 21,000 vota në shtetin Arizona.

Ngjarja paraprake

Biden mban fjalimin e fitores: "Është koha të bashkohemi"

Ngjarja e ardhëshme

Lajm i hidhur për Barcelonën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian