Trump i bën presion Pence që ta sfidojë certifikimin e Kolegjit Zgjedhor

Donald Trump ka rritur presionin ndaj Mike Pence për të sfiduar certifikimin e Kolegjit Zgjedhor në Kongres sot, pavarësisht se nënkryetari nuk ka asnjë fuqi për ta bërë këtë.

Trump tha se do të ishte “shumë i zhgënjyer” nga Pence nëse nuk do të bënte atë që donte presidenti, shkruan Independent, transmeton Gazeta Sinjali.

Republikanët e Kongresit gjithashtu u përballën me vëzhgim të ashpër nga Trump gjatë tubimit të tij në Washington DC. Ai u tha mbështetësve të tij se ishte koha që Partia Republikane të heqë qafe “kongresistët e dobët” të cilët refuzuan të sfidojnë rezultatet e zgjedhjeve, të gjitha ndërsa u zotuan të “mos hiqnin dorë” ose “të pranonin” zgjedhjet.

E gjithë kjo vjen ndërsa Trump ka vazhduar të pretendojë pabazë se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, pavarësisht nga të 50 shtetet që vërtetuan rezultatet e tyre dhe asnjë provë që tregon mashtrim masiv të votuesve.

Trump i quajti fletët e votimit që u numëruan më vonë në mbrëmje në Ditën e Zgjedhjeve “shpërthime të *****”, të cilat zbavitën mbështetësit e tubimit./Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Saraçini: Asnjëherë nuk kam thënë ‘Unë’, gjithmonë ka qenë dhe do të jetë ‘Ne’ 

Ngjarja e ardhëshme

Podujevë, paralajmërohen masa të rrepta për qytetarët që nuk respektojnë masat mbrojtëse ndaj coronavirusit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian