Trump akuzon se shifrat e të vdekurve nga COVID-19 në SHBA janë të ekzagjeruara

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka akuzuar se numri i të vdekurve në SHBA si pasojë e COVID-19 është ekzagjeruar.

Ai ka akuzuar Qendrat Amerikane për Parandalim dhe Kontroll të Sëmundjeve (CDC), për përdorim të metodave të çmendura për të konstatuar vdekjen e një personi nga COVID-19, krahasuar me shtetet tjera.

Trump ka vazhduar ta quajë koronavirusin e ri si “Virus i Kinës”.

Sipas të dhënave të CDC-së të publikuara dje, janë regjistruar 346.925 të vdekur në SHBA nga COVID-19. E numri i të infektuarve ka arritur në mbi 20 milionë.

“Numri i rasteve dhe i vdekjeve nga Virusi i Kinës janë dukshëm të ekzareruara në SHBA, për shkak të metodave të çmendura të CDC-së për të përcaktuar këtë krahasuar me shtetet tjera, shumica prej të cilave raportojnë, qëllimisht, shifra shumë të pasakta dhe të ulëta. ‘Kur je në dyshim, quaje Covid’. Lajm i rrejshëm!” – ka shkruar Trump në Twitter.

Ngjarja paraprake

Conte: Vidal duhet të angazhohet më shumë

Ngjarja e ardhëshme

“Takimi i fundit” me ushtarakët, Xhaçka: Do mbetem avokatja më e flaktë e FA-së

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian