“Tronditje e madhe për rusët”, sa para i kanë mbetur Putinit? Lufta po i kushton me shifra marramendëse

Lufta e Putinit po i kushton mijëra jetë. Ai gllabëron shuma të mëdha parash çdo ditë, qoftë për karburant, tanke, raketa apo ushqim për ushtarët.

Në terma konkretë, çmimi i luftës për Rusinë vështirë se mund të llogaritet, thotë Marcus Keupp, një ekonomist ushtarak në Akademinë Ushtarake Federale në ETH. Vlerësimet variojnë nga 300 milionë dollarë në 1 miliard dollarë në ditë, shkruan srf.ch, përcjell Bota sot.

Putini ka tri vazo të mëdha parash

Por, Putini aktualisht mund të ketë në dispozicion mbi 900 miliardë dollarë: 

“Rusia ka tri vazo të mëdha parash. Një vazo janë rezervat valutore të bankës qendrore. Pastaj është Fondi Rus i Mirëqenies – një fond sovran i pasurisë i mbushur me para që Rusia ka grumbulluar nga biznesi i naftës. Më pas janë rezervat ruse të arit, të cilat janë rreth 130 miliardë”, thotë Keupp.

“Kjo tingëllon si shumë para, por për shkak të sanksioneve është shumë e vështirë për Rusinë të aksesojë këto vazo parash”, shton ai.

Biznesi i naftës financoi luftën

Sipas raportimeve të mediave, trupave ruse u mungon karburanti dhe sipas raportimeve të ndryshme të mediave, morali me sa duket po bie. Kjo nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur. Ajo që është e qartë, megjithatë, është se Putini ende fiton shumë para falë biznesit të naftës, përcjell Bota sot.

Gazeta opozitare ruse “Nova Gazeta”, vlerëson se rreth 200 miliardë dollarë derdhen në thesarin rus çdo vit përmes biznesit ndërkombëtar të naftës. Nëse do të kishte një embargo nafte, kjo do të kishte pasoja të mëdha për shtetin rus.

Sanksionet perëndimore po ndihen

Sipas shifrave të Zyrës së Statistikave Ruse më 9 mars, inflacioni në Rusi është aktualisht në 10.4 për qind. Trendi në rritje. Gjithashtu, norma bazë e interesit është rritur në 20 për qind. Rubla ka humbur 44 për qind të vlerës së saj që nga fillimi i luftës. “Kjo është një tronditje e madhe për ekonominë ruse,” thotë Vasily Astrov, një ekonomist në Institutin e Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare.

“Ka disa faktorë që sugjerojnë se Rusia po shkon drejt një recesioni të thellë: zhvlerësimi i rublës do të vazhdojë të nxisë inflacionin dhe rritja e normave të interesit nga banka qendrore ruse do të ketë gjithashtu pasoja negative të gjera për ekonominë ruse”, thotë Astrov.

Është e vështirë të vlerësohet ndikimi në kohëzgjatjen e luftës

Dy ekonomistët nuk pajtohen në masën, në të cilën këta faktorë negativë ekonomikë mund të ndikojnë në kohëzgjatjen e luftës. Marcus Keupp supozon se gjoksi i luftës i Putinit nuk do të zgjasë aq gjatë sa mendojnë shumica. “Sigurisht që nuk është çështje muajsh. Kur shikoj sistemin bankar, kjo është çështje ditësh. Së shpejti do të fillojë një destabilizim i sistemit bankar”, thotë ai.

Sanksionet perëndimore janë një tronditje e madhe për ekonominë ruse.

Por, Vasily Astrov nuk e sheh kështu. Sipas tij, rezervat e shtetit rus janë solide, borxhi është shumë i ulët: “Mund të zgjasë shumë kohë”, thotë ekonomisti me origjinë ruse./Botasot

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ky është i vetmi material që “eliminon” njollat ​​më të yndyrshme

Story i radhës

Web 3 Hackers Are Getting Smarter: Here’s How to Stay Safe

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish