Trenat që largohen nga qytetet e Ukrainës janë mbushur me më të rrezikuarit e vendit

“E kemi kaluar ditën në dy qytete lindore të Ukrainës në rajonin e Donbasit, ku sulmi tjetër i egër rus pritet të fillojë çdo moment tani” raporton SkyNews, transmeton Bota sot.

Kramatorsk është qyteti ku një raketë shpërndau municione thërrmuese në stacionin e trenit dhjetë ditë më parë duke vrarë më shumë se 50 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë.

Trupat ruse vazhdojnë të synojnë qytetin. Gjysma e popullsisë tani është larguar, por shumë nga pjesa tjetër thonë se nuk do të shkojnë – “është shtëpia jonë”, më tha njëri.

Policia këtu po merret me sfida të shumta përtej granatimeve. Ata patrullojnë qytetin për diversantë të dyshuar të cilët, thonë ata, po fotografojnë objektivat e mundshëm dhe po ua dërgojnë rusëve në anën tjetër. Plaçkitja është gjithashtu një sfidë me shtëpitë e shumë njerëzve tani bosh.

Në qytetin fqinj, Slovyansk, ndërsa sirena e sulmit ajror bërtiti, kryetari i bashkisë, Vadim Lyakh, na tha se ata po qëndrojnë të vendosur pavarësisht një kërcënimi rus për të rrethuar qytetin.

Slovyansk është një çmim simbolik për Rusinë. Ishte vendi i parë që rusët pushtuan në luftën e vitit 2014. Këtë herë po del më e vështirë.

Pokrovsk – 60 milje larg – është tani vendi më i afërt nga ku njerëzit mund të dalin me tren. Stacioni në Krematorsk është mbyllur pas sulmit.

Dhe atje, në platformën e parë të stacionit Proktosk, ne pamë mizorinë e plotë të kësaj lufte.

“Ora 4.30 për në Lviv në perëndim është një tren plot me më të rrezikuarit. Personat me aftësi të kufizuara dhe të sëmurë mendorë. Disa në karrige me rrota; disa të mbajtura me batanije”.

Image

Pamje nga vendi i ngjarjes

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mijëra rusë zhvendosen në Armeni ndërsa vazhdon agresioni në Ukrainë

Story i radhës

Kastrioti, kafshatë e lehtë për Istogun

Të fundit nga