Tregohuni vigjilent/ Këto janë 3 gjërat që duhet të bëni për ta mbajtur COVID-19 larg nga shtëpia juaj

Tregohuni vigjilent/ Këto janë 3 gjërat që duhet të

Pandemia e koronavirusit na ka bërë të gjithëve vigjilentë dhe mundohemi të shmangim sa më shumë kontaktet me të tjerët.

Mirëpo për ta mbajtur virusin sa më larg nga shtëpia jonë duhet të pastrojmë vazhdimisht këto 3 gjëra:

Fshini dorezat e derës

Kur studiuesit në Institutin Politeknik Worcester në Massachusetts pastruan 27 doreza dere, ata i gjetën ato të veshura me 1,323 koloni bakteresh! Po. Për t’i dërguar këta mysafirë të padëshiruar larg, thjesht jepini një shpullë të shpejtë me një pastrim antibakterial.

Lini pantofla te dera

Hulumtimet tregojnë se 99 për qind e viruseve dhe baktereve (përfshirë COVID-19) bëjnë një udhëtim nga jashtë në thembra të këpucëve tuaja dhe transferohen në dyshemetë e shtëpisë tuaj. Në shpëtim: Mbani një palë pantofla komode pranë derës për t’u ndërruar dhe për të lënë mbrapa këpucët (dhe mikrobet).

Pastroni çantat ushqimore që mund të përdoren përsëri

Sjellja e çantave tuaja në dyqan ushqimesh është një gjë e thjeshtë, miqësore me mjedisin. Por kur shkencëtarët testuan çanta ushqimore që mund të përdoren për mikrobe, pothuajse të gjithë kishin baktere potencialisht të dëmshme të lëna pas pulës së papërpunuar, qumështit dhe ushqimeve të tjera. Thjesht hidhni këto çanta në lavatriçe në ujë të nxehtë dhe thajini në ajër.

Ngjarja paraprake

Konfiskohet drogë në Burgun e Strugës

Ngjarja e ardhëshme

5 hapa si të jetoni gjatë dhe të lumtur

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian