Tre të vdekur, 148 të sapoinfektuar dhe 65 të shëruar nga Kovid-19

Shkup, 27 shtator 2020 (MIA) – Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 1.224 testime, ndërsa janë regjistruar 148 raste të reja me kovid-19, prej të cilave në Shkup-50, Kumanovë-4, Dibër-2, Shtip-2, Prilep-9, Tetovë-11, Veles-2, Manastir-6, Kavadar-6, Gostivar-3, Gjevgjeli-1, Strumicë-6, Kriva Pallankë -3, Radovish-1, Koçan-18, Berovë-11, Valandovë-1, Sveti Nikollë-6, Kërçovë-5 dhe Negotinë-1.

Sot Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 65 pacientë të shëruar nga: Shkupi-15, Kumanova-5, Shtipi-6, Prilepi-3, Tetova-3, Struga-2, Velesi-1, Manastiri-4, Ohri-5, Kavadari-1 , Gostivari-6, Strumica-4, Kriva Pallanka-2, Radovishi-2, Koçani-6.

Në kushte spitali kanë ndërruar jetë tre pacientë nga Prilepi (62 vjet), Koçani (87 vjet) dhe Gostivari (64 vjet).

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 17.629, numri i pacientëve të shëruar është 14.581,  numri i vdekjeve është 725 dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është  2.323. Është regjistruar një test kontrolli nga dje, ndërsa sipas analizave përfundimtare epidemiologjike për momentin shpërndarja sipas qyteteve është kjo:

• Shkup 6881, aktivë 684

• Kumanovë 1745, aktivë 182

• Dibër 284, aktivë 42

• Shtip 1251, aktivë 53

• Prilep 667, aktivë 128

• Tetovë 1424, aktivë 174

• Struga 664, aktivë 58

• Veles 319, aktivë 34

• Manastir 296, aktivë 59

• Ohër 421, aktivë 44

• Kavadar 236, aktivë 49

• Gostivar 928, aktivë 103

• Gjevgjeli 125, aktivë 53 (8 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 17 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)

• Strumicë 233, aktivë 150

• Kriva Pallankë 107, aktivë 29

• Radovish 76, aktivë 18

• Krushevë 20, aktivë 3

• Koçan 340, aktivë 149

• Probishtip 110, aktivë 21

• Demir Hisar 61, aktivë 2

• Makedonski Brod 92, aktivë 13

• Pehçevë 43, aktivë 3

• Berovë 102, aktivë 38

• Vallandovë 31, aktivë 22

• Vinicë 108, aktivë 29

• Dellçevë 159, aktivë 85 (35 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)

• Kratovë 24

• Sveti Nikole 341, aktivë 37

• Kërçovë 324, aktivë 39

• Resnjë 164, aktivë 16

• Negotinë 53, aktiv 6 (12 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet 1.224 janë bërë përmes ISHP-488, QSHP Shkup-24, Avicena-297, Biotek-87, ASHAM-0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -72, Sistina me metodën PCR -106, laboratori Laor- 61, QSHP Manastir-58, Klinika e Sëmundjeve Infektive-0, KGJO-16, Sinlab-15. Deri më tani, janë kryer gjithsej 185.321 testime të Kovid-19 në vend. Nuk ka testime nëpërmjet skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar gjashtë pacientë. Gjithsej të hospitalizuar janë 72 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 30 pacientë, nuk ka pacientë në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle të hospitalizuar janë katër fëmijë dhe dy nëna pozitive me Kovid-19, ndërsa dy fëmijë dhe dy nëna dyshohet se janë pozitivë në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” është pranur një pacient, ndërsa gjithsej të hospitalizuar janë 39 pacientë. Në respirator janë pesë pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 15, ndërsa në spitalin në Shtip janë të hospitalizuar 37 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë të hospitalizuar janë 165, pacientë pozitivë dhe të dyshimtë në Kovid-19.

Raste aktive nëpër komuna sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup):

• Çair – 59

• Gazi Babë – 80

• Aerodrom – 109

• Karposh – 83

• Qendër – 96

• Kisella Vodë – 79

• Gjorçe Petrov – 50 vjeç

• Butel – 31

• Shuto Orizarë – 17

• Studeniçan – 9

• Saraj – 12

• Haraçinë – 5

• Ilinden – 28

• Sopishtë – 3

• Çuçer Sandevë – 5

• Petrovec – 7

• Zelenikovë – 2

• Të huaj – 7

• Të papërcaktuar -2. fc/

 

Ngjarja paraprake

Shkup, kjo është komuna me numrin më të madh të rasteve aktive

Ngjarja e ardhëshme

Filloi Festivali i Tetë i Filmit “Xhifoni Maqedoni”

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian