Tre gola larg rekordit të legjendës braziliane Pele

Te Vinicius dhe Nejmar qëndrojnë shpresat e Brazilit për të ngritur Kupën e Botës të gjashtë në dhjetor.

Lojtari i Real Madridit përfaqëson brezin e ri, ndërsa sulmuesi i PSZH-së, i rrethuar nga disa kritika në vendin e tij, përfaqëson gardën e vjetër që duhet të bëjë hapin e madh për të ngritur trofeun e lakmuar.

Së bashku, dyshja sulmuese arritën të kapërcejnë një Japoni kokëfortë në 1-0 falë golit të Neymar.

Neymar doli nga pankina për të shënuar penalltinë vendimtare në minutën e 76-të. Me 74 gola, 19 nga penalltia, ai është shumë përpara 62-shit të Ronaldos dhe është në distancë prej 77 të Peles, golashënuesi rekord i Brazilit.

Me 119 paraqitje në emër të tij, ai është gjithashtu në të njëjtën ligë me Dani Alves (125) dhe Roberto Carlos (125), por ndoshta shumë larg Cafu (142). Brazili shkon drejt Katarit në formë, me vetëm një humbje që nga viti 2020, që ishte nga Argjentina, në finalen e Kupës së Amerikës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Australia vazhdon ëndrrën për pjesëmarrjen në Botëror

Story i radhës

Gruaja ​gazetarit të humbur britanik me lot në sy: Ju lutem gjeni burrin tim

Të fundit nga

Jep dorëheqje Rrahman!

Greva në arsim e zgjatur për pesë javë përfundoi pa asnjë rezultat për mësimdhënësit; nxënësit humbën

AlbanianMacedonianEnglish