Transferimi i Messit shkon para drejtësisë evropiane

Në verën e vitit 2021, Paris Saint-Germain krijoi një bombë në planetin e futbollit duke siguruar shërbimet e Lionel Messit, i cili ishte i lirë pas përfundimit të kontratës me Barcelonën.

Një lajm që nuk ishte vlerësuar nga të gjithë në Katalonjë. Socios nga klubi katalanas i drejtuar nga avokati francez Juan Branco ka shtyrë të prishë transferimin e sulmuesit argjentinas te PSG.

Duke vënë në dukje ligjshmërinë e këtij transferimi, ata e sfiduan këtë të martë para drejtësisë evropiane sipas informacioneve të AFP.

Ankuesit konsiderojnë se shtyrja e zbatimit të rregullave të lojës së ndershme financiare në Francë i lejoi PSG-së të përfitonte nga një “shtrembërim i konkurrencës” duke e detyruar Barcelonën të linte Lionel Messin të largohej.

Komisioni Evropian refuzoi hetimin dhe ankuesit, përkatësisht ata vendosën të shkojnë në Gjykatën e Përgjithshme të Bashkimit Evropian e cila ndodhet në Luksemburg. Seanca ka nisur mëngjesin e sotëm dhe  pritet vendimi i kësaj gjykate.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

RMV, pas diskutimit dyditor, Kuvendi votoi rendin e ditës dhe filloi debatin për zgjedhje të dy gjykatësve kushtetues

Story i radhës

Kosova dhe Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për nxitjen e tensioneve

Të fundit nga