​Tokio përjeton qershorin më të nxehtë në 147 vjetët e fundit

Tokio sot ka regjistruar temperaturat më të larta për qershorin në 147 vjetët e fundit, njoftoi agjencia japoneze e motit.

Kryeqyteti po zien nën valën e fortë të të nxehtit, pasi temperatura arriti në 36,4 gradë Celsius.

“Është temperatura më e lartë për qershorin në të dhënat e disponueshme që nga viti 1875”, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Japonia këtë muaj regjistroi edhe fundin e hershëm të sezonit me shi, pasi meteorologët thanë se ishte sezoni më i shkurtër në rajonin e kryeqytetit gjatë historisë së regjistruar të vendit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Reciprociteti i Kosovës e izolon Serbinë dhe sjell paqe në rajon!

Story i radhës

Deri tash e kemi menduar gabimisht: A duhet të vishemi zi në verë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish