Toka “përpiu” shtëpitë në Norvegji, vijojnë kërkimet për personat e bllokuar

Grupet e kërkim-shpëtimit arritën të gjejnë trupin e personit të gjashtë që humbi jetën në rrëshqitjen masive të tokës 4 ditë më parë në Ask të Norvegjisë, ndërsa kërkimet janë duke vazhduar, pasi dyshohet se edhe 4 persona të tjerë ndodhen nën rrënoja.

Rrëshqitja e tokës ndodhi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës kur shtëpitë u shkatërruan duke u mbuluar nga dheu, rreth 15 milje në verilindje të Oslos.

Kemi 5 ekipe që janë në terren. Ata po bëjnë një punë shumë të vështirë”, tha kreu i operacionit Goran Syversen.

Mbreti Harald, së bashku me bashkëshorten e tij dhe princin e kurorës, vizituan zonën të dielën, ku ndezën qirinj për viktimat në një kishë. “Kjo ngjarje është e tmerrshme dhe na prek të gjithëve”, tha Mbreti.

Si pasojë e rrëshqitjes së tokës mbetën të plagosur edhe 10 persona, ndërsa rreth një mijë të tjerë janë evakuuar tashmë me frikën se rrëshqitja e tokës mund të vazhdojë.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Kompanitë e huaja transferuan jashtë 379 milionë euro fitime, 5% më pak

Ngjarja e ardhëshme

Si të ktheheni në formë pas festave të fundvitit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian