Tjeter rekord negativ në Itali, 562 të vdekur dhe mbi 28 mijë raste të reja nga Covid-19

Italia është një ndër vendet më të goditura nga koronavirusi, ku ndryshe është quajtuar edhe si epiqendra e Covid-19 në Europë.

Në 24 orët e fundit në të gjithë territorin e Italisë kanë vdekur 562 persona dhe janë infektuar 28,337 të tjerë. Me bilancin e sotëm numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar në 49,823 ndërsa numërohen në total 1,408,868 të infektuar që prej fillimit të shpërthimit.

Që prej fillimit të pandemisë deri më tani në Itali janë shëruar 553,098 persona dhe numri i personave që janë në gjendje të rëndëë për jetën është 3801 pacientë.

Të dhënat e publikuara nga Departamenti i Mbrojtjes Civile të Italisë konfirmojnë se numri aktiv i rasteve me COVID-19 në vend është zvogëluar në 100.943. Në Itali deri më tani janë infektuar 207.428 persona.

Ngjarja paraprake

Këto janë notat e Berishës dhe Zenelit

Ngjarja e ardhëshme

Autoritetet greke kthejnë mbrapa 20 punëtorë sezonalë, një prej tyre rezultoi pozitiv në testin e shpejtë për Covid-19

të fundit nga