Tifozët çmenden pas Xherdan Shaqirit,  këtë e presin nga ai

Futbollisti nga Kosova, Xherdan Shaqiri, mund të debutojë me fanellën e Chicago Fire mbrëmjen e së dielës.

Pas disa ditësh në kampin stërvitor në Austin të Teksasit, Shaqiri ka udhëtuar të shtunën për herë të parë drejt Chicagos dhe është pritur nga tifozët para hotelit me flamuj.

Jennifer Ramsick, ka mbështetur klubin që kur u themelua në vitin 1997, ishte euforik. “Jam shumë i emocionuar që e shoh live për herë të parë”, thotë 45-vjeçari për “20 min”.

“Është një lojtar i madh dhe do të ngrejë nivelin e të gjithë ligës”.

“E ndoqa kohën e tij në Liverpool dhe pashë shumë momente kryesore në Youtube”, tha Rob Nelson. Tifozja 33-vjeçare e Chicagos është përlotur për këmbën e majtë të Shaqirit. Jo më pak euforik është edhe nipi i saj Jadon. “Sapo dëgjova se ai po vjen. Nuk kam parë ende asnjë video të tij”, pranon dhjetëvjeçari.

Christo Maheres është marrë intensivisht me transferimin e fundit të Chicago. “Unë pres shumë prej tij. Kudo që ka luajtur Shaqiri ka qenë i suksesshëm”, thotë 18-vjeçari. “Në Stoke City ai ishte lojtari më i mirë në atë kohë, tani ai është përsëri në një situatë të ngjashme.

Dy vite më parë ai e pa Shaqirin live në një ndeshje të Liverpooli. Tani ai pret shumë nga zvicerani. “Por ai nuk duhet të bëjë presion mbi veten”,  – tha Christo. Një tifoz thotë se pret që Shaqiri të shënojë. “Pres që Shaqiri të shënojë një gol me kokë në ndeshjen e parë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Basha prezanton Luan Hakën: Do e votojë çdo dibran që ja do të mirën qytetit

Story i radhës

Shaqiri: Ndërtojmë sistem arsimor që nxit zhvillimin e aftësive digjitale te nxënësit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish