Thellohet “Kriza e bukës” në rajonin e kontrolluar nga regjimi i Assad-it

MEHMET BURAK KARACAOĞLU/AHMET KARAAHMET

Regjimi i Bashar al Assad-it, i cili është i paaftë për të përmbushur nevojat themelore në rajonet që kontrollon në Siri, nuk mund të luftojë kundër krizës së bukës që është thelluar në muajt e fundit.

Regjimi i Assad-it, i cili ka shpenzuar të gjitha kursimet shtetit në luftën kundër popullit që vazhdon për më shumë se 10 vjet, nuk mund të plotësojë nevojat themelore të njerëzve në rajonet që kontrollon.

Sipas burimeve të besueshme që Anadolu Agency (AA) arritur në rajonin e regjimit, disa furra buke në qytete të mëdha si kryeqyteti Damask, Halep, Homs dhe Hama kanë arritur në fazën e mbylljes për shkak të krizës së furnizimit me karburant dhe grurë.

Familjet në rajonin e regjimit presin me orë në radhë të gjata para furrave për të dërguar bukë në shtëpitë e tyre.

Për shkak okupimit të tokave pjellore dhe rajonit të naftës nga terroristët e PKK/PYD-së në vend, regjimi po përjeton probleme në furnizimin me naftë dhe grurë.

Dështimi i regjimit për të paguar para për 6 kompani ruse të furnizimit me grurë, dhe anulimi i marrëveshjeve të grurit nga këto kompani bëri që kriza e miellit të thellohet edhe më tej.

Për shkak të faktit se Shabiha, forcat milice të regjimit të Assad-it, konfiskuan bukën nga furrat me kapacitet të kufizuar në vend dhe e shitën atë në tregun e zi, njerëzit në vështirësi financiare nuk mund të blejnë bukë.

Në mes të vitit të kaluar një pako bukë e shitur për 200 lira siriane (rreth 0,30 euro), në tregun e zi shkon deri në 9 herë më shumë dhe gjen blerës deri në 1800 lira siriane (rreth 3 euro).

AA filmoi gjendjen e krizës së bukës, ku shumë të rinj, të moshuar, fëmijë dhe gra formuan radhë të gjata para furrave në qendrat e qytetit të Halepit nën kontrollën e regjimit.. .

Ngjarja paraprake

Klubi i madh francez kërkon pronarë të rinj

Ngjarja e ardhëshme

Sindi thotë se po i mungon Melisa pas debateve që kishte me të, shikojeni reagimin e saj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian