The Times publikon fotografi nga terrori në Bucha: Një peizazh tmerresh

Ndërsa përparimi rus në Kiev ngeci, filloi një fushatë terrori dhe hakmarrjeje kundër civilëve aty pranë në Buça, thonë të mbijetuarit dhe hetuesit, raporton The New York Times.

Ushtarët rusë u ngritën në këtë shkollë. Një snajper në një ndërtesë të lartë qëlloi mbi këdo që lëvizte. Ushtarë të tjerë torturuan, përdhunuan dhe ekzekutuan civilë në bodrume ose oborre të shtëpisë.

The New York Times shkruan se ekipe të veta kanë vizituar Buçën, duke dokumentuar dhjetëra vrasje të civilëve, duke realizuar intervista të shumë dëshmitarëve dhe duke ndjekur hetuesit vendas për të zbuluar shkallën e mizorive ruse.

Image

Bucha

Një nënë e vrarë nga një snajper ndërsa po ecte me familjen e saj për të marrë një termos me çaj. Një grua e mbajtur si skllave seksi, lakuriq përveç një palltoje leshi dhe e mbyllur në një bodrum patate përpara se të ekzekutohej. Dy motra të vdekura në shtëpinë e tyre, trupat e tyre të mbetur të rrëzuar në dysheme për javë të tëra.

Buça është një peizazh tmerresh.

Image

Bucha

Që nga dita e parë e luftës, 24 shkurt, civilët mbajtën peshën kryesore të sulmit rus në Bucha, disa milje në perëndim të Kievit, kryeqytetit të Ukrainës. Forcat speciale ruse që po afroheshin në këmbë përmes pyllit qëlluan mbi makinat në rrugë dhe një kolonë automjetesh të blinduara qëlluan dhe vranë një grua në kopshtin e saj ndërsa po shkonin në periferi.

Por ato mizori të hershme u zbehën në krahasim me atë që erdhi më pas.

Ndërsa përparimi rus në Kiev ngeci përballë rezistencës së ashpër, thanë civilët, pushtimi armik i Buçës rrëshqiti në një fushatë terrori dhe hakmarrjeje. Kur një ushtri ruse e mundur dhe e demoralizuar më në fund u tërhoq, ajo la pas një tablo të zymtë: trupa të civilëve të vdekur të shpërndarë në rrugë, në bodrume ose në oborret e shtëpisë, shumë prej tyre me plagë armësh në kokë, disa me duar të lidhura pas shpine.

Image

Bucha

Gazetarët dhe fotografët e The Neë York Times kaluan më shumë se një javë me zyrtarë të qytetit, mjekë ligjorë dhe shumë dëshmitarë në Buça, duke zbuluar detaje të reja të mizorive të stilit të ekzekutimit kundër civilëve. The Times dokumentoi trupat e pothuajse tre duzina njerëzve ku u vranë – në shtëpitë e tyre, në pyll, u dogjën në një parking të lirë – dhe mësoi historinë që qëndron pas shumë prej vdekjeve të tyre. The Times dëshmoi gjithashtu më shumë se 100 çanta trupash në një varr komunal dhe varrezat e qytetit.

Provat sugjerojnë se rusët vranë në mënyrë të pamatur dhe ndonjëherë në mënyrë sadiste, pjesërisht për hakmarrje.

Civilët u vranë duke kryer aktivitetet më të thjeshta të përditshme.

Image

Bucha

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Trajneri futet në fushë për të ndaluar kundërsulmin

Story i radhës

Dy “shuplaka” të reja për Vuçiç –Ramën dhe sajesën e tyre “Ballkani i hapur”

Të fundit nga