Tetë turistë humbin jetën teksa vizitonin sistemin e kanalizimeve të Moskës

Udhërrëfyesi turistik dhe shtatë anëtarë të një ekipi që eksplorojnë kanalizimet e Moskës janë të gjithë të vdekur, thanë autoritetet, duke i dhënë fund kërkimit. Të gjithë anëtarët e ekipit vdiqën të dielën kur u bllokuan nga rritja e papritur e ujit pas një shiu.

Grupi po eksploronte Neglinka, një degë e vogël e Moskës. Shumica e viktimave u gjetën nga zhytësit në lumë.

Udhëtimet me guidë në sistemin e kanalizimeve të Moskës, pjesë të të cilit u ndërtuan në shekullin e 19-të, nuk janë të rralla. Megjithatë, shpëtimi specifik u cilësua nga autoritetet si i paligjshëm, pasi nuk respektoi masat e nevojshme të sigurisë.

Deri më tani një person është arrestuar ndërsa një tjetër thuhet se është arratisur në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Mediat ruse raportojnë se 20 persona do të merrnin pjesë në turne, por shumë vendosën të qëndrojnë larg kur panë parashikimin për rrebesh.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kreshnik Leka me sukses të madh në Poloni

Story i radhës

Ç’kanë që fajësojnë BDI-në për “dasmën” e tjetërkujt?!

Të fundit nga