Tetë krerë ukrainas të qyteteve dhe fshatrave në robëri ruse

Tetë drejtues të qyteteve dhe fshatrave ukrainas janë aktualisht në robëri ruse, thuhet.

Shoqata e Qyteteve të Ukrainës, një grup i qeverive lokale në vend, vazhdon të apelojë për lirimin e drejtuesve lokalë të kapur, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

Sipas shoqatës, ato që mbahen përfshijnë:

– Eugene Matveyev – Kryetari i Bashkisë së qytetit Dniprudnensky
– Alexander Shmigol – kryefshatar Vilkhiv
– Alexander Babych – Kryetari i Bashkisë së Goloprystanit
– Igor Kolyhaev – Kryetar i Khersonit
– Valentina Kostenko – kryefshatare Velikokopanívsʹkij
– Dmitry Lyakhno – kryefshatar Gornostayiv
– Sergiy Hilchenko – kreu i fshatit Khrestivsky
– Peter Zbarovsky – kryetar i bashkësisë territoriale Novotroitska

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Adele përlotet në rikthimin e saj të parë në koncert pas pesë vitesh

Story i radhës

Horoskopi ditor, e diel 3 korrik 2022

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish