Tensionet në veri/ Vuçiç takim me ambasadorët e Quint-it, BE-së, Rusisë dhe Kinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, priti në takim ambasadorët e vendeve të Quint-it – SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë dhe Italisë – ashtu si edhe kreun e delegacionit të Bashkimit Evropian në Beograd.

Në takim mori pjesë edhe ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, Millan Mojsilloviç.

Vuçiç, gjatë ditës, do të takohet edhe me ambasadorët e Rusisë dhe Kinë Takimet vijnë një ditë pasi protestues serbë në Zveçan – komunë me shumicë serbe në veri të Kosovës – u përplasën me ushtarë të KFOR-it.

Dhjetëra të plagosur u raportuan në të dyja anët.
Protestuesit në këtë komunë, ashtu si edhe në dy të tjera, Zubin Potok dhe Leposaviq, protestuan kundër kryetarëve të rinj shqiptarë, të dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit.

Protestat janë duke vazhduar edhe sot. Mbrëmjen e së hënës, Vuçiç u bëri thirrje serbëve në veri të Kosovës që të mos përplasen me NATO-n.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Frazat që njerëzit e mençur ia thonë vetes çdo ditë

Story i radhës

“Shpërthimi i madh në Evropë”, ngjarjet në Kosovë sipas skenarit të propagandës serbo-ruse

Të fundit nga