Tensionet në Ukrainë, Britania bën lëvizjen e radhës

Pas takimit të NATO-s u konfirmua se Britania e Madhe po dyfishon numrin e personelit ushtarak në Estoni dhe po dërgon tanke shtesë dhe automjete të blinduara luftarake.

Trupat dhe pajisjet filluan të lëvizin sot, me grupin e betejës mbretërore të Uellsit duke lënë Sennelager në Gjermani dhe bazat në Mbretërinë e Bashkuar, në mënyrë që të fillojnë të mbërrijnë në Estoni gjatë javës së ardhshme, përcjell Bota sot.

Ministria e Mbrojtjes tha se helikopterët Apache gjithashtu do të bëjnë së shpejti rrugën e tyre në Evropën Lindore për të marrë pjesë në stërvitje me aleatët, ndërsa katër avionë shtesë Typhoon do të zbarkojnë në Qipro për të filluar patrullimet në Evropën Lindore, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Ndërkohë HMS Diamond, një destrojer i mbrojtjes ajrore tip 45, do të lundrojë në ditët në vijim për në Mesdheun lindor.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha: “Së bashku me aleatët tanë të NATO-s, ne po vendosim trupa dhe mjete në tokë, det dhe ajër për të forcuar mbrojtjen evropiane në përgjigje të ngritjes së forcave ushtarake ruse në kufirin e Ukrainës. NATO dhe aleatët tanë kanë qenë të qartë se një pushtim i Ukrainës nga Rusia do të përballet me pasoja të rënda”./Botasot

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Google thotë se do të bllokojë gjurmimin në aplikacionet Android

Story i radhës

Studimi tregon: Një martesë e lumtur kërkon dy grindje të mëdha në muaj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish