Tensione në shtetin e rajonit, Kosova na poshtëroi, Radu kërkon shkarkimin e presidentit

Nuk e përtypin dot humbjen nga Kombëtarja e Kosovës. Në Rumani situata është tensionuar brenda kampit të Kombëtares së Rumanisë pas humbjes së sotme me rezultat 30:25 në Bukuresht nga Kosova, në kuadër të grupit 8 të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2022.  

“Radu Voina kërkon dorëheqjen e Alexandru Dedu, pas poshtërimit të kombëtares nga Kosova. Më poshtë kësaj nuk ke ku të shkosh!”, shkruan gazeta sportive në Rumani “GSP.ro”. 

“Ish kampioni i dyfishtë i botës me Rumaninë, Radu Voina (70 vjeç) thotë se hendbolli rumun nuk mund të vazhdojë me Alexandru Dedu si president i federatës. Ai nuk i kursen as lojtarët dhe as trajnerët. Rumania vuajti të dielën në mbrëmje, një nga dështimet më të mëdha në histori.

Skuadra e përgatitur nga Rares Fortuneanu u mund nga kombëtarja e shtetit të Kosovës, një vend që u shfaq në hartën e hendbollit në vitin 2015! Ishte një poshtërim i vërtetë, nga disa lojtarë, që shumë prej tyre janë amatorë dhe luajnë hendboll në kohën e tyre të lirë!”, shkruan me tej ky medium.

Radu Voina,  ish anëtar i brezit të artë të hendbollit rumun, beson se katastrofa që ka arritur hendbolli vendas është kryesisht “vepër e mjeshtrit Alexandru Dedu”. “Katër ditë më parë, kur vizituat Kosovën, nuk dija çfarë të thosha. Mendova se ishte një aksident. Por tani që Kosova po vjen dhe po ju rrah në Bukuresht, nuk është më një rastësi ”, thotë Radu Voina.

Radu Voina i bën publikisht disa pyetje presidentit të FRH, Alexandru Dedu:  “Zoti Dedu, çfarë keni arritur në dy mandate përveçse që je arrogant, duke u tallur me të gjithë? Bëtë diçka për Rumaninë, sepse nuk mendoj kështu! Pse i sillni të huajt në të gjitha grupet kombëtare? Ne kemi një trajner spanjoll me portierë, kemi një trajner francez! Ju na sollët në botën e katërt të hendbollit! Në atë nuk është e mundur”.

“Por a janë rrënuar rumunët?” A nuk kemi më trajnerë portierësh? Ky Spanjoll (n.r. Jaume Fort Mauri) është në të gjitha grupet. Dhe portierët tanë mbrojtën dy topa me Kosovën! Një arritje e madhe”, shton Radu Voina. Ish-lojtari i madh i hendbollit vazhdon. “Z. Dedu na informoi se i duhet një mandat tjetër për të përfunduar projektet e tij.

Ata që e vendosin në politikë duhet gjithashtu të mbajnë përgjegjësi. Për çfarë shpenzoni para publike?” -”pyet Voina.Pas turpit me Kosovën, Radu Voina thotë se e thirrën disa miq. “Nuk është një shaka. Ata më pyetën se ku ishte Kosova në hartë dhe nëse po luanin lojëra me hendboll atje. Unë u thashë se ata kishin luajtur për rreth pesë vjet!”

Atëherë Radu thotë: “Nga Presidenti Dedu te njeriu i fundit në federatë, të gjithë duhet të japin dorëheqjen! Le të shohim përgjatë hundës. Shpenzoni paratë tuaja kot për rezultate mesatare. Kjo nuk është më e mundur”.

Ngjarja paraprake

Sipas raportit të KB-së, Shqipëria renditet në vendin e dytë në botë për konsum të kokainës

Ngjarja e ardhëshme

Nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në këto qytete

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian