Tenku rus godet me predhë objektet e banimit në Mariupol

Reuters ka publikuar imazhe të reja satelitore teksa zbuluan dëme të mëdha në infrastrukturën civile dhe ndërtesat në të gjithë qytetin e Mariupolit në jug të Ukrainës.

Forcat ruse kishin rrethuar Mariupolin më shumë se një javë më parë dhe që atëherë e kanë granatuar atë vazhdimisht.

Sot, forcat ruse bombarduan një xhami që kishte strehuar 80 të rritur dhe fëmijë, si dhe shtetas turq, raporton theguardian.

Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë gjithashtu një tank rus që gjuan në ndërtesa banimi.

Të paktën 1,582 civilë janë vrarë në Mariupol. Pavarësisht sulmeve të vazhdueshme, Mariupol është ende nën kontrollin e Ukrainës. 

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ku po fshihet kësaj radhe me pushime Arta Elezaj

Story i radhës

Marketet që abuzuan me çmime, janë subvencionuar nga qeveria e kaluar

Të fundit nga

Operohet Shala

Futbollisti Arbër Shala është operuar me sukses. Drejtuesit e Dukagjinit besojnë e shpresojnë se do të