Të vrarët me bombë në qendrën arsimore të Kabulit ishin kryesisht adoleshentë

Numri i të vdekurve nga një sulm vetëvrasës me bombë në një qendër arsimore në kryeqytetin e Afganistanit është rritur në 24, kanë thënë zyrtarët. Kryesisht të vdekur ishin më shumë studentë adoleshentë.

Pesëdhjetë e shtatë njerëz u plagosën pasi sulmuesi shpërtheu eksplozivin në rrugë jashtë qendrës daneze Kawsar-e në Kabul, të shtunën në mbrëmje.

Shumica e viktimave ishin studentë të moshës midis 15 dhe 26, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Dëshmitari Ali Reza tha se shpërthimi e hodhi atë përtokë.

“Unë isha duke qëndruar rreth 100 metra (328 metra) nga qendra kur një shpërthim i madh më rrëzoi,” tha Reza, i cili kishte shkuar në spital me kushëririn e tij, i cili po ashtu ishte plagosur në sulm.

“Pluhuri dhe tymi ishin rreth meje. Të gjithë të vrarët dhe të plagosurit ishin studentë që donin të hynin në qendër”.

Pesëdhjetë e shtatë vetë u plagosën në shpërthimin në zonën e kryeqytetit që është shtëpia e shumë njerëzve nga komuniteti Shia i Afganistanit.

Ngjarja paraprake

Aktorja që fitoj famë pas diagnostifikimit me leukemi

Ngjarja e ardhëshme

22 viktima dhe 561 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian