Të paktën pesë të vrarë në sulmin ndaj një spitali sirian

Të paktën pesë civilë janë vrarë në një sulm qeveritar në një spital në veriperëndim të Sirisë, kanë thënë ekipet e shpëtimit dhe aktivistët, raporton AnadoluAgency.

Predhat e artilerisë të lëshuara nga zonat qeveritare ranë në hyrjen e spitalit nëntokësor në qytetin e kontrolluar nga rebelët Atarib në Alepon perëndimore, sipas Vëzhguesit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Vullnetarët sirianë të mbrojtjes civile, të njohur si helmetat e bardha, kanë thënë se shpërthimi pasues vrau të paktën pesë njerëz, përfshirë një grua dhe një fëmijë dhe plagosi personelin mjekësor.

Grupet rebele shpesh ndërtojnë objektet e tyre mjekësore nën tokë për të shmangur shënjestrimin në zonën e prirë për konflikt.

Ngjarja paraprake

MIT shpik pajisjen që ndihmon mjekimin në shtëpi

Ngjarja e ardhëshme

Reshjet e borës në Korçë, 20 fshatra pa energji elektrike

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian