Të paktën një i vdekur gjatë fundosjes së anijes ‘Moskva’

Gazetarët e shërbimit ukrainas të Radio Liberty thonë se kanë konfirmuar një të vdekur gjatë fundosjes së anijes luftarake ruse Moskva, pavarësisht se autoritetet ruse nuk kanë njoftuar për viktima, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ata vunë re se lajmi për vdekjen e ndërmjetësit Ivan Vakhrushev, 41 vjeç, ishte postuar nga gruaja e tij në faqen e mediave sociale ruse Odnoklassniki (shokët e klasës).

“Heroi ynë!!! Vdiq duke kryer detyrën. Luftoi deri në frymën e fundit për jetën e anijes. Jemi në lot dhe në zi. Do të jeni gjithmonë një hero në zemrat tona”, ka shkruar ajo në faqe. .

Varvara Vakhrusheva u tha gazetarëve se burri i saj kishte vdekur si pasojë e fundosjes. Ajo u informua për vdekjen e tij më 14 prill, duke shtuar se trupi i tij ishte gjetur, por rrethanat e vdekjes së tij nuk ishin zbuluar.

Zonja Vakhrusheva tha se 27 anëtarë të tjerë të ekuipazhit ishin të zhdukur, por nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për këtë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

4 hapa për të karikuar më shpejt telefonin tuaj

Story i radhës

89 raste të reja, asnjë i vdekur nga KOVID-19

Të fundit nga