Të paktën 5 të vdekur dhe 20 të plagosur nga granatimet ruse në Kherson

Të paktën pesë persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën nga granatimet ruse në qendër të qytetit të Khersonit.

Kështu tha administrata presidenciale ukrainase më 24 dhjetor.
Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i Zyrës presidenciale të Ukrainës postoi të shtunën në rrjetin e tij në Telegram fotografi të njerëzve, në dukje të pajetë, në qendër të qytetit.

Qyteti ishte çliruar kohët e fundit nga pushtimi rus.
“Rusët kanë kryer përsëri terror dhe kanë granatuar qendrën e qytetit”, tha ai. “Njerëz kanë vdekur, ndërtesa janë shkatërruar”.

Shumë njerëz kishin dalë në rrugë pasi ishte fundjavë, tha ai. Ukraina ka rimarrë Hersonin nga forcat ruse muajin e kaluar.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, dënoi sulmin si një krim tjetër nga Rusia pak para Krishtlindjeve.

Ai ka paralajmëruar për sulme të mundshme ruse gjatë sezonit të festave dhe u ka bërë thirrje ukrainasve që të jenë vigjilentë ditët në vijim.

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt dhe që nga tetori po kryen sulme ndaj infrastrukturës së energjisë, duke lënë miliona ukrainas pa furnizim me rrymë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Biblioteka si ent ndëshkimor

Story i radhës

Vetmia është edhe më e vështirë në Krishtlindje

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish