Të dielën zhvendosen akrepat e orës, fillon llogaritja dimërore e kohës

Natën mes të shtunës dhe të dielës përsëri zhvendosen akrepat e orës dhe fillon llogaritja e kohës dimërore. Akrepat zhvendosen për një orë pas, gjegjësisht në ora 3:00, akrepat kthehen pas në ora 2:00. Nëse do të ndiqeshin vendimet e Parlamentit Evropian, ky do të ishte edhe ndryshimi i fundit i akrepave të orës. Në 2019, Parlamenti Evropian me shumicë votash vendosi që ndryshimi i orës të ndalonte në vitin 2021. Tani u mbetet qeverive të vendeve anëtare të vendosin nëse duan të vazhdojnë me llogaritjen verore ose dimërore të orës. Vendimi final është akoma larg.

Ngjarja paraprake

Kuvajti reagon ndaj Francës lidhur me publikimin e karikaturave ofenduese kundër profetit Muhammed

Ngjarja e ardhëshme

Kovid-19, Filipçe: Vala e fundit ka rënduar punën në laboratorët e testimit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian