Tanket ruse hyjnë në Ukrainë! Kaos në kufi – detaji në automjetet e Putinit që tregon se pushtimi po fillon

Tanket ruse po lëvizin drejt kufirit me Ukrainën, derisa lindja e vendit po goditet nga predha artilerie.

Një grup i madh tankesh të blinduara ruse të pikturuara me shkronjën “Z” aktualisht po lëvizin drejt kufirit ukrainas. Kjo ka çuar në sugjerime se atyre po u ndahen role në një pushtim të afërt, raporton express.uk, përcjell Bota sot.

Pamjet tregojnë se shkronja ‘Z’ është vendosur mbi tanke, armë vetëlëvizëse, kamionë me karburant dhe automjete furnizimi.

Kanali i pavarur rus Telegram Hunter’s Notes tha: “Të gjitha pajisjet e shënuara me ‘Z’ u panë pranë Kursk dhe në rajonin Shebekino të Belgorod’ në kufi me Ukrainën.”

Shpërthimet nga predha artilerie besohet se janë dëgjuar në Donetsk, në Ukrainën lindore, të shtunën vonë.

Derisa lajmet rrjedhin nga rajoni kufitar i përçarë, një i huaj nga Britania e Madhe ka thënë se komuniteti i vogël i britanikëve në vend do të “luftojë si djajtë” me Ukrainën në rast të një pushtimi rus.

Ai i tha BBC-së: “Ne jemi këtu, ne jemi gati të luftojmë dhe do të luftojmë si djajtë, po ju them. Këtu ka një komunitet të vogël emigrantësh“./Botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kovaçevski: Perspektiva e qartë e BE-së për Maqedoninë e Veriut është me rëndësi strategjike për rajonin

Story i radhës

Pse një partner më i ri se ju mund të jetë ai që kërkonit gjithë jetën?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish