emathia

Filipçe takohet me kreun e BFI-së, ja çka u morën vesh

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe krerët e Kishës ortodokse maqedonase – Kryepeshkopata e Ohrit, Kryepeshkopi i Ohrit dhe Maqedonisë së Veriut, z . z. Stefan dhe kryetari i Bashkësisë fetare islame, Reisul Ulema Haxhi Shaqir Efendi Fetai, sot biseduan për situatën aktuale me Kovid-19 në vend dhe për rreziqet e mundshme të grupimit gjatë

Filipçe: Familja e Vericës shpëtoi tre jetë, do t’ua zgjidhim problemin me punësimin

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi në rrjetet sociale se sot ka takuar familjen e Vericës, vajza e re që humbi jetën tr*agjikisht, por prindërit e së cilës vendosën të dhuronin organet e saj. “Ky akt ka shpëtuar tre jetë deri më tani. Unë isha i nderuar të takoja këta njerëz, madhështia dhe altruizmi i

Bekteshi: Opozita rrezikoi ekonomikisht 60 mijë familje

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka kritikuar deputeten e ASH-së, Ilire Dauti se duke bllokuar ligjet që dalin nga Pakoja e 5 ekonomike kanë rrezikuar afër 60 mijë puntorë të sektorit privat! “Ligjet që dalin nga Pakoja e 5 ekonomike janë të vonuara më shumë se 2 muaj, duke u bllokuar nga ana e juaj,

Arta Bilalli: Votimi i djeshëm dëshmoi se shumica parlamentare është stabile

Deputetja e BDI-së Arta Bilali Zendeli, duke folur në emisionin Top Tema të Telma TV, tha se shumica parlamentare ishte e bezdisur nga akuzat e opozitës se shumica parlamentare ishte e paqëndrueshme, dhe kjo është arsyeja pse kryetari Talat Xhaferi vendosi seancën e 32-të për të kontrolluar dhe mbi të cilën votuan dy deputetët e

Idrizi akuzohet se ka sulmuar policin në protestën “Monstra” ditën kur ka qenë në spital: E konfirmon mjeku!?

Me pyetjen e dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtja, sot në Gjykatën themelore penale në Shkup ka vazhduar gjykimi për ngjarjet e 26 shkurtit gjatë protestës kundër rastit “Monstra” ndaj të pandehurve Fabion Idrizi dhe Artan Sadiki. Në pyetjen e avokatit Asmir Alispahiq se ku kanë qenë ditën e 26 shkurtit, dëshmitari i parë tha se

Ndëron jetë avokati Numan Limani

Ka ndërruar jetë avokati i njohur, Numan Limani. Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë i biri, Reart Limani. “Të dashur familjarë, miq dhe dashamirë, me dhimbje të thellë ju informojmë se sot, me datë 19.04.2021, ndërroi jetë babai dhe bashkëshorti Numan Limani. Zoti e pastë nën meshirën e tij”, ka shkruar në Facebook,

Liderët fetarë takohen me Ministrin Filipçe

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në RMV, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef Fetai bashke me Kreun e Kishës Orthodokse Maqedonase Kryepeshkopata e Ohrit, Kryepeshkopin e Ohrid dhe Maqedonisë z. z. Stefani, u takuan me Ministrin e Shëndetësisë Dr. Venko Filipçe. Gjatë takimit, Ministri Filipçe i njoftoi krerët e dy bashkësive fetare më të mëdha

UNSHM: Nuk respektohet marrëveshja për maturën shtetërore

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme ka paralajmëruar sot, se marrëveshja e arritur mes tyre, kryeministrit Zoran Zaev dhe ministres së Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska për maturën shtetërore, nuk është duke u respektuar. “Si UNSHM jemi të shqetësuar me implementimin e deritanishëm të marrëveshjes së arritur për maturën shtetërore 2020/21. Maturantët kanë informuar

Ferat Memeti, drejtor i Muzeut Natyrorë shkencorë të RMV

Ferat Memeti kuadër i Lëvizjes Besa nga dega e Kumanoves, nga sot edhe zyrtarisht ma marrë pozitën e drejtorit të Muzeut Natyrorë shkencorë të Rebublikës së Maqedononisë së Veriut. Memeti detyrën e mori nga paraardhësja e tij, Vesna Sidorovska, njofton Lobi. “Sot, edhe zyrtarisht pranova detyrën që të udhëheq me Muzeun Natyrorë shkencorë të Maqedonisë

AlbanianEnglishMacedonian