Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria, e dyta në botë për korrupsion

Deputetja e PD, Jorida Tabaku deklaron se Shqipëria është e dyta në botë për korrupsion, duke iu referuar raporteve të publikuara nga Banka Botërore dhe BERZH.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Tabaku shkruan se bizneset shqiptare paguajnë 3 herë më shumë korrupsion, në raport me 8 vite më parë!

Sipas saj, korrupsioni është oksigjeni i kësaj mazhorance prandaj ajo stimulon pandershmërinë dhe paligjshmërinë.

Postimi i plotë i Jorida Tabakut:

Një shtet i kapur nga korrupsioni, që fut duart në xhepat e sipërmarrjeve dhe qytetarëve.
Kjo është e vërteta e Shqipërisë që pasqyrohet edhe nga Banka Botërore dhe BERZH.
Të dytët në botë për korrupsionin, me zyrtarë që mbushin portofolet nga taksat e shqiptarëve dhe u heqin fitimet bizneseve të shqiptarëve.
3 herë më shumë korrupsion paguajnë bizneset shqiptare në raport me 8 vite më parë!
Ky nuk është as raporti i vetëm dhe as raporti i fundit ndërkombëtar që tregon natyrën e vërtetë të regjimit të korruptuar që shqiptarët kanë përballë.
Korrupsioni është oksigjeni i kësaj mazhorance prandaj ajo stimulon pandershmërinë dhe paligjshmërinë.
Një regjim që vjedh zgjedhjet mund të ofrojë vetëm vjedhjen dhe korrupsionin si formë qeverisje!

Ngjarja paraprake

Prishtina sot takohet me Folgoren në raundin para kualifikues në Ligën e Kampionëve

Ngjarja e ardhëshme

Presidenti kërcënon qytetarët: Vaksinohuni ose do të shkoni në burg

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian