“Sulmuesi e lëshoi pushkën automatike, u largua dhe bëri vetëvrasje”: Polica jep detajet e sulmit të së hënës para Qeverisë së Kroacisë

Pas përfundimit të hetimit, policia publikoi detajet e sulmit para ndërtesës së Qeverisë në Zagreb të Kroacisë.

Sipas medieve kroate, policia ka thënë se “është vërtetuar se më 12 tetor, rreth orës 8 të mëngjesit, një qytetar 22-vjeçar kroat erdhi në Sheshin e Shën Markut dhe qëlloi disa të shtëna nga një armë automatike në drejtim të tre oficerëve të policisë që ishin atje në atë kohë – nga ku ai plagosi rëndë një polic 31-vjeçar”.

“Një pjesë e të shtënave u qëlluan në drejtim të ndërtesave në atë adresë, gjë që shkaktoi dëme në fasada, ndërsa nuk kishte persona të lënduar që ishin në ndërtesa në atë kohë”, ka thënë policia më tej në një deklaratë.

Një hetim përcaktoi se një nga oficerët e policisë qëlloi mbi autorin e krimit.

“Pastaj një nga oficerët e policisë qëlloi disa të shtëna në drejtim të autorit nga arma zyrtare e zjarrit, pas së cilës autori 22-vjeçar u largua, duke marrë me vete armën e zjarrit që përdori”, shkruajti policia.

Ata thonë se menjëherë pas ngjarjes, ata informuan sistemin operativ të policisë dhe filloi një aksion i madh.

Dhe gjysmë ore pas asaj ngjarjeje, gjatë një kërkimi intensiv për autorin e veprës, policia mori një informatë se një person i cili ka shumë të ngjarë të ketë kryer vetëvrasje me armë zjarri, ishte shtrirë në tokë në Tuškanac në Rrugën Jabukovac.

“Duke arritur në vendin ku u gjet trupi, në hapin e parë u përcaktua se ishte një burrë më i ri, një shtetas kroat 22-vjeçar dhe se sipas përshkrimit personal dhe rrethanave të tjera dhe dyshimeve të mbledhura, ai person mund të ishte një autor në Sheshin e Shën Markut”.

“Një armë zjarri me të cilën ai dyshohet se ka kryer vetëvrasje u gjet pranë trupit”, thuhet në informatën e policisë.

Por përveç armës me të cilën ai bëri vetëvrasje, u gjet edhe një pushkë automatike me të cilën ai sulmoi policët.

“Në vendndodhjen e tretë, u gjet një armë automatike e hedhur në një zonë të gjelbër, e cila dyshohet të jetë përdorur gjatë plagosjes së një oficeri policie në Sheshin e Shën Markut, e cila do të përcaktohet gjatë ekspertizës së urdhëruar”, ka thënë ndër tjerash policia duke shtuar se ata gjithashtu kishin kontrolluar shtëpinë e tij. 

Ngjarja paraprake

Ku po mbetet Pogba?

Ngjarja e ardhëshme

Shoqata humanitare “Jetimat e Ballkanit” do të ndërtojë 15 shtëpi në Komunën e Pejës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian