Sulmet me gjilpëra në klubet e natës në Evropë po ngatërrojnë autoritetet

Askush nuk e di se kush qëndron pas sulmeve me gjilpërë, pse ndodhin apo nëse viktimave iu është injektuar drogë apo ndonjë substancë e dëmshme.

Në muajt e fundit, më shumë se 300 njerëz në Francë kanë raportuar se janë therur me gjilpërë ndërsa dilnin në një natë klubi ose në një koncert. Njerëz nga Parisi, Toulouse, Nantes, Nancy, Rennes dhe qytete të tjera në të gjithë Francën raportuan se ishin therur me gjilpërë pa dijeninë ose lejen e tyre. Personat e synuar, të cilët janë kryesisht femra, shfaqin gjurmë të dukshme injeksionesh, shpesh mavijosje dhe raportojnë simptoma të tilla si ndjenja e lodhjes, shkruan Sky News.

Pronarët e klubeve dhe policia po përpiqen të rrisin ndërgjegjësimin për rrezikun, dhe një reper madje ndërpreu koncertin e tij të fundit për të paralajmëruar vizitorët për rrezikun e sulmeve të papritura me gjilpërë. Problemi nuk është vetëm specifik për Francën. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po studion një numër në rritje të sulmeve me shpim gjilpërash dhe policia në Belgjikë dhe Holandë po heton gjithashtu raste të ndryshme.

Viktimat e sulmeve

Tomas Laux, 18-vjeç, ndoqi një koncert në Lil, Francën veriore, në fillim të majit, ku pinte marihuanë dhe piu pak alkool gjatë performancës. Kur ka ardhur në shtëpi i ka dhimbur koka dhe i është marrë mendja dhe ka vërejtur një pickim të vogël dhe një mavijosje në krah. Të nesërmen në mëngjes ai kishte ende simptoma, kështu që vendosi të shkonte te mjeku dhe më vonë përfundoi në dhomën e urgjencës ku ata konfirmuan se ishte therur me gjilpërë. Ai u testua për HIV dhe hepatit dhe rezultatet rezultuan negative, si edhe me viktimat e tjera të deritanishme. Thomas pranoi se hoqi dorë nga të shkuarit në koncerte pas incidentit.

Midis viktimave ishin Leanne Desnos dhe DJ australian Zoe Zanias. Leanne-s i ra të fikët pasi doli në fillim të prillit dhe ndjeu trullosje dhe valë të nxehta. Me të ardhur në shtëpi kuptoi se në krah kishte një gjurmë injeksioni dhe në rrjetet sociale hasi njerëz me raste të ngjashme. Ajo vendosi të testojë për infeksione, por rezultatet janë ende në pritje. Zoe ndau përvojën e saj në Instagram dhe tha se ndihej e mpirë dhe kishte amnezi të përkohshme, dhimbje të fytit dhe gojë të thatë.

Disa hetime policore janë në vazhdim

Policia franceze tha se 302 persona kishin ngritur akuza zyrtare për thumbime të tilla gjilpërash. Disa hetime policore janë duke u zhvilluar në rajone të ndryshme, por ende nuk është arrestuar asnjë i dyshuar, nuk janë gjetur gjilpëra dhe motivi mbetet i paqartë, raporton Sky News.

Në Britani të Madhe, parlamenti lëshoi një raport në prill për pirjen dhe pickimin e gjilpërave në bare dhe klube nate pas një rritjeje të incidenteve të tilla vitin e kaluar. Policia raportoi rreth 1.000 raste të injeksioneve me gjilpërë në mbarë vendin rreth tetorit 2021, kur studentët u kthyen në kampuse pasi u lehtësuan kufizimet COVID-19. Por në raportin e Kuvendit thuhet se mungojnë të dhënat që do të vlerësonin se sa e rëndë është situata. Nuk është e qartë nëse dikush është ndjekur penalisht për shpime me gjilpërë apo sa viktimave janë injektuar me drogë apo substanca të tjera, shkruan Sky News.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qytetari has një bollë afër tre metra të gjatë në një lis në Gërmi

Story i radhës

“Hajde, hajde gurbetçarë”, Saranda Krasniqi ju dedikon një këngë të mrekullueshme

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish