Sulm me bombë në Siri, pesë të vrarë dhe 20 të plagosur

Të paktën pesë persona janë vrarë dhe më shumë se 20 janë plagosur kur një makinë me bombë shpërtheu në qytetin sirian Afrin, sipas ministrisë turke të mbrojtjes.

Ministria në një deklaratë tha se shpërthimi ndodhi të shtunën në një vend industrial në qendër të qytetit.

Agjencia shtetërore e lajmeve “Anadolu” e Turqisë tha se numri i të vdekurve ishte gjashtë, duke cituar burime lokale në rajon, duke shtuar se të paktën 25 njerëz janë plagosur.

Ende askush s’e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por ministria turke e Mbrojtjes ka fajësuar YPG-në, të cilën e konsideron terroriste.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë, por ministria turke e mbrojtjes fajësoi sulmin ndaj luftëtarëve të Njësive të Mbrojtjes së Popullit Kurd Sirian (YPG).

Luftëtarët e YPG-së u larguan nga Afrin në vitin 2018 përmes një operacioni ushtarak nga Turqia, por qyteti dhe pjesë të tjera të rajonit tronditen rregullisht nga bombardime të tilla, shkruan Al Jazeera.

Ngjarja paraprake

​Neymar tregon nëse do të organizojë festë të madhe për datëlindjen e tij

Ngjarja e ardhëshme

Rrëfehet Voltana Ademi, zbulon pengun e madh për familjen

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian