“Suksesi i pjesshëm” për Rusinë në Severodonetsk

Në përditësimin e tij të fundit mbi luftimet në Ukrainë, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se Rusia vazhdoi sulmet tokësore në Severodonetsk më 3 qershor me “sukses të pjesshëm” dhe ndërkohë që nuk mund të konfirmonte kontrollin e saktë të terrenit “forcat ruse ka të ngjarë kontrolloni pjesën më të madhe të qytetit”.

Studimi me bazë në SHBA tha se kishte pasur gjithashtu luftime të rëndësishme rreth Popasna dhe Izyum, por se Rusia nuk kishte qenë në gjendje të bënte ndonjë përparim të rëndësishëm, raporton Al Jaszeera, përcjell Bota sot.

Në jug, ISW tha se Moska po shtonte përpjekjet për të konsoliduar kontrollin e saj mbi territoret ukrainase që ka pushtuar – duke përfshirë shpërndarjen e pasaportave ruse – dhe për të krijuar kushtet për aneksimin eventual.

Megjithatë, grupi i ekspertëve tha se shtytja për lëshimin e pasaportave ruse, kishte shkaktuar gjithashtu rritje të aktivitetit nga rezistenca ukrainase.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Juan Mata ka ofertë nga Amerika

Story i radhës

Horoskopi 4 Qershor, ja çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish