Suedia dhe Finlanda pjesë e takimit të NATO-s

Suedia dhe Finlanda po marrin pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin më vonë sot, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet pritet të aplikojnë për anëtarësim në përgjigje të pushtimit të Ukrainës dhe kështu janë ftuar të marrin pjesë në takim.

Moska ka thënë se do ta shohë secilin vend që t’i bashkohet aleancës si një kërcënim. Kjo do t’i jepte fund statusit neutral prej dekadash nga Suedia dhe Finlanda që daton nga Lufta e Ftohtë.

Në takimin e sotëm merr pjesë edhe Turqia, një tjetër anëtare e NATO-s.

Por të premten, ai u bë i vetmi shtet anëtar që shprehu kundërshtimin ndaj anëtarësimit të mundshëm të Suedisë ose Finlandës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të keni një marrëdhënie më të mirë me ushqimin dhe trupin tuaj

Story i radhës

Problemet e Macronit ende pa filluar mirë mandatin

Të fundit nga