Studimi tregon: Një martesë e lumtur kërkon dy grindje të mëdha në muaj

Studimi i fundit tregoi se cilat janë të gjitha sekretet e një martese perfekte dhe megjithëse shumë mendojnë se çiftet më të lumtura nuk grinden kurrë, thuhet se janë grindjet ato që kontribuojnë në një marrëdhënie të qëndrueshme.

Sipas një sondazhi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar me mbi 2000 çifte të lumtura të martuara, receta për një martesë të përsosur qëndron në bisedën e përditshme, kohën e kaluar së bashku dhe të paktën dy grindje të mëdha çdo muaj. Megjithatë, ata theksojnë se nuk duhet shkuar kurrë në shtrat derisa të zgjidhet sherri.

Pas marrjes në pyetje, shumë çifte pranuan në studimin “The Warner Leisure Hotels” se pendimi i ndërsjellë në punë apo probleme të tjera, shfaqja e respektit të ndërsjellë dhe “mashtrimet” reciproke kontribuojnë gjithashtu në një martesë harmonike.

Më të lumtur janë çiftet, partnerët e martuar të të cilëve vazhdojnë të ndjekin hobi që kanë ndjekur derisa të lundrojnë në të njëjtat dhe ata që “lënë” gjysmën e tyre më të mirë të tregohet në gjendjen e tyre më të keqe. Gjithashtu, pushimet e përbashkëta, qofshin ato më të shkurtra apo më të gjata, kontribuojnë ndjeshëm në një marrëdhënie të fortë.

“Nuk është çudi që pushimet së bashku janë një nga përbërësit sekretë për një martesë të lumtur. Shumë çifte thonë se ndihen gjithmonë më të lidhur pasi kanë kaluar një fundjavë së bashku pa angazhime të përditshme”, tha autori i studimit Simon Thompson.

Gati 70 për qind e të anketuarve thonë se koha e kaluar së bashku mund t’u kujtojë pse e duan njëri-tjetrin dhe po aq rëndësi i kushtojnë faktit që partneri i tyre është romantik. 36 për qind e tyre janë të kënaqur me gjeste më të vogla të vëmendjes, si për shembull një darkë e përbashkët.

Që një marrëdhënie të jetë emocionuese, tregojnë hulumtimet, nevojitet edhe një dozë humori, dashurie dhe mirëkuptimi. Gjithashtu thuhet se është e rëndësishme t’ia falni partnerit zakonet e këqija dhe të mos injoroni kurrë kur ai është në humor të keq ose kur është i mërzitur.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tensionet në Ukrainë, Britania bën lëvizjen e radhës

Story i radhës

​Bayerni përball austriakëve të Salsburgut, formacionet zyrtare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish