Studimi/ Kjo perime është përgjegjëse për erën e djersës tuaj sipas ekspertëve

Studimi/ Kjo perime është përgjegjëse për erën e

Mund të tingëllojë e çuditshme, por sipas hulumtimeve, një perime (edhe pse normalisht është një frut) është përgjegjëse për erën e keqe të djersës. Por, para se t’ju zbulojmë se kush është, le të fillojmë nga fillimi.

Era e keqe e trupit shkaktohet nga bakteret që jetojnë në zona ku kryesisht djersijmë (sqetulla, këmbë etj.) Siç është Corynebacterium. Sigurisht, sa më shumë të djersitemi aq më keq është.

Erë e keqe e djersës sigurisht që varet, përveç kësaj, në një masë të madhe nga ushqimet që ne konsumojmë pasi shumë prej tyre e bëjnë problemin më të mprehtë.

Në kategorinë e këtyre ushqimeve bën pjesë një perime e preferuar, për shumë njerëz si domatja. Sipas ekspertëve, kërcelli i domates përmban një vaj esencial që përmban terpene, substanca që u japin frutave dhe perimeve të caktuara aromën dhe shijen e tyre karakteristike (p.sh. në portokall).

Pra, nëse i përkisni kategorisë së atyre që djersijnë shumë, duhet të dini edhe rolin që luajnë domatet në erën e djersës suaj. 

Ngjarja paraprake

Vizitorët janë bllokuar që katër orë në Bogë, policia tregon pse po ndodh kjo

Ngjarja e ardhëshme

Formacionet zyrtare: Chelsea – Manchester City

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian