Strategjia e lashtë ushtarake ruse: Nëse doni ta kuptoni Putinin, duhet ta dini çfarë është “Maskirovka”

Ajo u zhvillua nga një princ rus i shekullit të 14-të. Stalini e dinte këtë, Hrushovi e dinte – dhe natyrisht edhe Putini e di: taktikën e “Maskirovka”. Me hile, kamuflazh dhe mashtrim, Rusia ka qenë gjithmonë në gjendje të mashtrojë me sukses kundërshtarët e saj. Bazuar në histori, Perëndimi tani mund të nxirrte përfundimet e duhura.

Kur “Hordhia e Artë” e pathyeshme e Perandorisë Mongole qëndroi para Moskës në vitin 1380, princi rus Dimitri Donskoi përdori një hile. Ai u fsheh dhe i kamufloi regjimentet e tij në pyll dhe kështu joshi hordhitë e kalorësisë mongole në një pritë. Që nga fitorja e tij në Betejën e Kulikovës Pole, “Fusha e Snipes” pranë Donit, Donskoi sot në Rusi konsiderohet ende një hero kombëtar. Ai u shpall i shenjtë në vitin 1988 nga Kisha Ortodokse Ruse. Sipas tij sot emërtohen anijet luftarake dhe rrugët ruse.

Pas fitores ruse në vitin 1380, atmosfera e mongolëve të pathyeshëm u thye – dhe guri i themelit u vendos për një vetëbesim të ri të rusëve. Taktikat e kamuflimit dhe mashtrimit të Dmitry Ivanovich Donskoy, i cili ishte Duka i Madh i Moskës nga 1359 deri në 1389, citohen edhe sot në shkollat ​​ruse të kadetëve – dhe zbatohen pothuajse në përsosmëri nga Vladimir Putin .

Maskirovka: Metoda e lashtë, e përdorur edhe nga Stalini dhe Hrushovi

Kamuflazh, mashtrim, maskaradë – kjo ka qenë strategjia ruse e luftës me shekuj. Rusët e quajnë atë “Maskirovka”. Enciklopedia Ushtarake Sovjetike e vitit 1944 e përshkruan Maskirovka si “një mjet për të siguruar operacionet luftarake dhe aktivitetet e përditshme të forcave të armatosura; një kompleks masash që synojnë të mashtrojnë armikun, për sa i përket pranisë dhe disponimit të forcave të armatosura”.

Gjeneralët e Jozef Stalinit përdorën Maskirovka herë pas here në Luftën e Dytë Botërore, për shembull për të përdorur tanke të rreme për të mashtruar Wehrmacht-in e Hitlerit në forcat e rreme të trupave dhe planet e dislokimit të Ushtrisë së Kuqe dhe kështu për të joshur gjermanët në rrugë të gabuar – për shembull në betejën e tankeve afër Kursk në korrik 1943 ose dimrin e mëparshëm në Stalingrad, pika e fundit e kthesës së luftës.

Pasardhësi i Salinit, Nikita Hrushovi, gjithashtu u mbështet në Maskirovka gjatë krizës së raketave Kubane në 1962 dhe mashtroi SHBA-në dhe NATO-n për javë të tëra: që nga 10 korriku, marina sovjetike dhe flota tregtare kishin transportuar fshehurazi më shumë se 42,000 ushtarë dhe 230,000 pajisje në Kubë . në 183 udhëtime nga 86 anije të transportuara, duke përfshirë mbi 60 raketa me rreze të mesme veprimi me koka bërthamore. Ushtarët u futën kontrabandë në bordin e anijeve sovjetike natën nën mbulesën e errësirës. Të veshur me rroba dimri dhe të pajisur me këpucë dëbore, ata e kuptuan vetë se një manovër do të shkonte në Siberi dhe jo në Kubën e Karaibeve. Vetëm në gusht, CIA zbuloi për herë të parë pajisje lëshimi për raketat sovjetike në Kubë nga fotot e avionit zbulues U-2.

Pas kësaj, Hrushovi vazhdoi Maskirovkën në formën e mohimit të plotë: Më 17 tetor 1962, agjenti sovjetik Georgy Bolshakov i solli Presidentit të SHBA John F. Kennedy një “mesazh personal” nga lideri sovjetik. Në të, Hrushovi e siguroi atë se “në asnjë rrethanë nuk do të dërgoheshin raketa tokë-tokë në Kubë” – edhe pse ato ishin tashmë atje.

Agjenti i KGB-së Putin dhe Maskirovka për aneksimin e Krimesë

Sipas një raporti nga analisti i CIA-s, James Hansen në atë kohë, do të kalonin dekada përpara se inteligjenca amerikane të kuptonte plotësisht shtrirjen e mashtrimit sovjetik përpara krizës së raketave Kubane, veçanërisht mënyrën se si sovjetikët po zbulonin të vërtetën rreth vendosjes së tyre strategjike të raketave. Një masë gënjeshtrash, “në një shkallë që shumica e planifikuesve amerikanë nuk mund ta kuptonin”.

Udhëheqësit komunistë të Bashkimit Sovjetik që nga Stalini e shihnin luftën thjesht si një shtrirje të politikës me mjete të tjera. Prandaj, mashtrimi i Maskirovkës mund dhe duhet të përdoret edhe në politikë, dhe të konsiderohet vazhdimisht para fillimit të një lufte, nëse Maskirovka do të funksiononte efektivisht. Putin – një fëmijë i Luftës së Ftohtë dhe ish-agjent i KGB-së – padyshim që ka përvetësuar taktikën e vjetër Maskirovka dhe, si sundimtar, ka përsosur kamuflimin, mashtrimin, mashtrimin me ndihmën e agjencisë së tij të inteligjencës ushtarake, GRU.

Aneksimi i Krimesë nga Putini në vitin 2014 bëhet gjithashtu nën taktikën Maskirovka. Gazetarja e BBC-së, Lucy Ash, në vitin 2015 zbulon: “Pesë javë më vonë, pasi aneksimi u miratua nga parlamenti në Moskë, Putin pranoi hapur se trupat ruse në fund të fundit ishin të vendosura në Krime. Por gënjeshtra i kishte shërbyer qëllimit të saj”. Territori i Krimesë u pushtua në mënyrë klandestine dhe u pushtua në vitin 2014 nga të ashtuquajturit njerëz të uniformuar jeshilë – njerëz të armatosur me kamionë ushtarakë që vinin natën, pa shenja fushore, të veshur me kapuç, kështu që edhe pro-rusët, aktivistët nuk mund të kuptonin se çfarë po ndodhte. Më vonë u zbulua se ishin forca speciale ruse.

“Maskirovka strategjike – dezinformim në të gjitha nivelet”

Por Maskirovka nuk kufizohet vetëm në operacionet ushtarake. Analisti ushtarak William Connor paralajmëroi që në vitet 1980 se Doktrina Sovjetike Maskirovka përfshinte shumë më tepër. Bëhet fjalë për kontrollin aktiv të armikut. Kështu, Maskirovka do të përfshinte objektiva strategjikë, politikë dhe diplomatikë. Kjo ndryshon nga taktikat perëndimore të mashtrimit. Sipas analistit të CIA-s, Hansen, maskirovka “trajtohej si një art operacional” në kohën sovjetike, e kultivuar nga profesorë të shkencave ushtarake dhe oficerë të specializuar.

Në një dosje të vitit 2015, këshilltari ushtarak i SHBA-së dhe NATO-s, Julian Lindley-French shkroi: “Moska ka krijuar një nivel të ri ambicie – Maskirovka strategji – me dezinformata në çdo nivel të zinxhirit komandues të NATO-s dhe në opinionin më të gjerë publik që përdoret për të hedhur poshtë Perëndimin politikisht dhe ushtarakisht jashtë ekuilibrit.”

Dhe Rusia ka nevojë për Maskirovka. Sepse Rusia ka luftuar ushtarakisht për shumë vite. Shqetësimet e personelit të shtypit të ushtrisë ruse. Aktualisht, 700,000 ushtarë janë shumë larg nga objektivi i planifikuar prej një milion ushtarësh – dhe rreth një e treta e tyre janë vetëm rekrutët. Përveç kësaj, industria e ngadaltë e armatimeve të vendit e pengon atë të pajiset siç duhet me materiale moderne. Kjo është sigurisht e mjaftueshme për Ukrainën, por një luftë konvencionale me NATO-n do të ishte e pafitueshme për Rusinë. Për Putinin, Doktrina Maskirovka është pra e domosdoshme në luftën kundër Perëndimit.

Perëndimi mund të mësojë nga historia ushtarake e Rusisë për krizën e tashme aktuale

Maskirovka sigurisht nuk është përgjegjëse, për ndarjen politike të Evropës në marrëdhëniet me Rusinë. Por taktikat e mbulimit ushtarak dhe fushatat manipuluese ruse brenda dhe jashtë Ukrainës, po nxisin ndarjet mes evropianëve.

Por Perëndimi gjithashtu mund të mësojë, nga historia ushtarake e Rusisë për krizën aktuale. Mund të ketë kuptim përdorimi i sanksioneve kundër Rusisë, për sa kohë që Putini është ende duke përdorur Maskirovka për të mbuluar një luftë. Një politikë perëndimore e zbutjes, kundër së cilës kryeministri ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi urgjentisht në Konferencën e Sigurisë në Mynih, madje mund të mbështesë fushatën ruse Maskirovka. Putini mund të arrijë lehtësisht qëllimin e tij luftarak dhe besueshmëria e politikës së sigurisë së Evropës do të minohej.

PS

Të njejtën taktikë ruse e përdor po ashtu Serbia, kundër Kosovës dhe shqiptarëve.

*Redaktori i FOCUS Matthias Hochstätter, Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Konflikti rus në Ukrainë, Konferenca e Mynihut dhe ne shqiptarët!

Story i radhës

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40-vjeçare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish