Stafi i Çernobilit ndalon riparimet dhe mirëmbajtjen e sigurisë për shkak të “lodhjes fizike dhe psikologjike”

Stafi në termocentralin bërthamor të Çernobilit (NPP) është aq i lodhur sa kanë ndaluar së kryeri riparimin dhe mirëmbajtjen e pajisjeve të lidhura me sigurinë, tha të dielën Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Në një deklaratë, IAEA tha se rregullatori ukrainas informoi agjencinë se stafi i NPP nuk po kryente më riparime dhe mirëmbajtje, “pjesërisht për shkak të lodhjes së tyre fizike dhe psikologjike pasi punuan pa pushim për gati tre javë”. Më herët të dielën, Kompania Kombëtare e Energjisë e Ukrainës (NEC) Ukrenergo tha se përfundoi punën e riparimit dhe rifilloi furnizimin me energji elektrike për NPP-në e Çernobilit.

IAEA tha se stafi i 211 personelit teknik dhe rojeve nuk kanë qenë ende në gjendje të rrotullohen nga objekti që një ditë përpara se forcat ruse të hynin në vend më 24 shkurt, duke cituar autoritetin rregullator ukrainas.

Rregullatori nuk ka komunikim të drejtpërdrejtë me stafin, por merr informacion nga menaxhimi i NPP jashtë vendit”, tha IAEA.

Situata gjithnjë e më e rëndë me të cilën përballet personeli në objekt – së bashku me çështjet e vazhdueshme që lidhen me komunikimin nga vendi, si dhe problemi tashmë i zgjidhur i furnizimit me energji elektrike – shtoi urgjencën e mëtejshme për një nismë të IAEA që synon të garantojë sigurinë dhe sigurinë në termocentralet bërthamore të Ukrainës, tha drejtori i përgjithshëm i IAEA-s Rafael Mariano Grossi.

Drejtori i Përgjithshëm ka propozuar një kornizë që do t’i mundësonte IAEA-së të ofrojë asistencë teknike dhe të tjera për funksionimin e sigurt dhe të sigurt të të gjitha objekteve bërthamore të Ukrainës, thuhet në deklaratë. Grossi e diskutoi këtë javën e kaluar me ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë, përkatësisht Dmytro Kuleba dhe Sergei Lavrov, thuhet në deklaratë.

Ne nuk mund të përballojmë të humbasim më shumë kohë,” tha ai. “IAEA është e gatshme të veprojë menjëherë, bazuar në kuadrin tonë të propozuar që kërkon marrëveshje nga palët e konfliktit përpara se të zbatohet. Ne mund të ofrojmë ndihmë për vendet bërthamore të Ukrainës vetëm pasi të jetë nënshkruar. Unë jam duke bërë gjithçka që mundem që kjo të ndodhë shumë shpejt”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Agjencia e OKB-së: Stafi i Çernobilit është lodhur fizikisht dhe mendërisht

Story i radhës

Pyetjet që duhet t’i shmangni në takimin e parë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish