Spasovski: Kemi mekanizma për mbrojtje nga sulmet kibernetike

Sulmet kibernetike janë një kërcënim real për të gjitha institucionet, por ajo që u njoftua dje dhe u shfaq me pompozitet në media është një lajm klasik i rremë, tha ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në lidhje me postimet në rrjetet sociale se një grup hakerësh grek ka hakuar sistemin kompjuterik të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe mori kontrollin e kamerave të vëzhgimit dhe faqen e internetit.

Lajmi që dje u përhap me shpejtësi në rrjetet sociale është përgënjeshtruar sot edhe nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

“Nuk ka sulm hakerësh ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe institucioneve të tjera, nuk ka sulm në të cilin janë futur të dhëna dhe dokumente dhe nuk ka sulm ndaj sistemit të vëzhgimit me video. Videoja e publikuar nuk është e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës apo e ndonjë ministrie tjetër”, tha Spasovski, duke i’u përgjigjur pyetjes se a janë dhe sa të sigurta janë institucionet shtetërore nga sulme të tilla.

Ai theksoi se shteti ka mekanizma dhe se çdo institucion punon individualisht për mbrojtjen e të dhënave të tij elektronike, dhe Ministria e Brendshme është në koordinim me Departamentin e saj për Parandalimin e Krimit Kompjuterik dhe Agjencinë për Komunikime Elektronike dhe se institucioneve shtetërore u jepen asistencë profesionale për të mbrojtur sistemin.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës bëri me dije sot në përgënjeshtrim se video incizimet nga kamerat e sigurisë që shfaqen nuk janë nga ambientet e tyre dhe se pas kontrolleve nga shërbimi i brendshëm përkatës së bashku me institucionet kompetente për trajtimin e incidenteve kompjuterike, nuk ka asnjë ndërhyrje në sistemet elektronike dhe bazat e të dhënave u gjetën. Ministria e Arsimit dhe Shkencës apeloi qytetarët që të mos bien në spekulime dhe të jenë të qetë për të dhënat personale të studentëve, stafit pedagogjik sepse sistemet janë të mbrojtura siç duhet.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ukraina dhe e ardhmja e Evropës

Story i radhës

Pse të shkosh vetëm në një bar është një ide e mrekullueshme

Të fundit nga