Sot bëhet e ditur, a do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare këtë mëngjes. Presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin do të vendosin pozicionet e tyre në orën 10:00 me kohën lokale, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ka të ngjarë të jetë një po nga të dyja. Kjo do të hapte rrugën për marrjen e një vendimi përfundimtar që përfshin parlamentin në ditët në vijim.

Në Suedinë fqinje, partia në pushtet – e cila ka qenë e ndarë për këtë çështje – do të thotë nëse është në favor të bashkimit me aleancën të dielën.

Dy vendet nordike kanë një histori të gjatë neutraliteti, e cila ka formësuar politikën dhe identitetin e tyre të jashtëm. Bërja anëtarë të NATO-s do të ishte një ndryshim monumental.

Ndërsa lufta e Putinit në Ukrainë është ndezur, nivelet e ulëta të mbështetjes publike për anëtarësim janë rritur në nivele rekord, me 76% të finlandezëve dhe 57% të suedezëve që thonë se janë në favor.

Por jo të gjithë janë dakord se do t’i bëjë vendet e tyre më të sigurta. Dhe Rusia – e cila përdor zgjerimin e NATO-s si pretekst për pushtimin e saj – është fuqimisht kundër

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Behgjet Pacolli: Ja çka po flitet në Zvicër, Itali e Francë për veshjen e Ronela Hajatit

Story i radhës

Sot homazhe dhe komemoracion për Xhevdet Pecin

Të fundit nga